Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn cz.I
Kwota wolna od podatku i zwolnienie podmiotowe
Co do zasady nabycie rzeczy bądź praw majątkowych w drodze darowizny lub dziedziczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Z tego względu, zarówno spadkobiercy jak i obdarowani będą zmuszeni rozliczyć się z właściwym urzędem skarbowym. Niemniej jednak ustawodawca przewidziała kilka wyjątków od powyższej zasady, dzięki którym spadkobiercy oraz obdarowani nie będą zmuszeni rozliczać się z fiskusem, m.in. poprzez regulacje dotyczące kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn oraz zwolnienia podmiotowego, które będą przedmiotem niniejszego artykułu.
Czy matka może żądać zwrotu kosztów utrzymania w okresie porodu oraz wydatków związanych z ciążą i porodem?
Ogólne informacje
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, rodzice mają obowiązek utrzymywania i ponoszenia wydatków na swoje dzieci. Co jednak w przypadku gdy kobieta mająca dziecko z mężczyzną niebędącym jej mężem, poniosła wydatki związane z ciążą i porodem, a jej koszty utrzymania w okresie uległy zwiększeniu? Czy w takim przypadku kobieta może żądać zwrotu taki wydatków i kosztów od ojca dziecka ? W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na powyższe pytanie.
Wydziedziczenie
Czym jest?
Jedną z instytucji prawa spadkowego jest wydziedziczenie. Jest to pozbawienie przez spadkodawcę, w testamencie, osoby należącej do kręgu osób uprawnionych do zachowku. Niemniej jednak instytucji tej nie można utożsamiać z testamentem negatywnym, czyli takiego na podstawie którego spadkodawca wyłączył od dziedziczenia spadkobiercę ustawowego. Na podstawie testamentu negatywnego bowiem nie dochodzi do pozbawienia spadkobiercy prawa do zachowku. Zatem czym dokładnie jest wydziedziczenie?
Odstąpienie od umowy sprzedaży jako uprawnienie z tytułu rękojmi
Warunki skorzystania
Kupując jakąkolwiek rzecz nie jesteśmy w stanie zawsze dostrzec wad zakupionego towaru. Na szczęście, przepisy Kodeksu cywilnego, chronią konsumentów w takich przypadkach, w szczególności instytucja rękojmi. Dzięki niej w przypadku wad towaru, konsument ma możliwość żądania naprawienia rzeczy, jej wymiany bądź prawo złożenia oświadczenia o obniżeniu ceny, a nawet o odstąpieniu od umowy.
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności
Przesłanki zastosowania
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest jedną z najbardziej charakterystycznych instytucji prawa karnego skarbowego, która nie została przyjęta w powszechnym prawie karnym. Instytucja ta łączy wiele elementów konstrukcji prawnych nieznanych w innych gałęziach prawa karnego. Jej celem jest usprawnienie postępowania przygotowawczego jak i sądowego oraz umożliwienie sprawcom przestępstwa uniknięcia ukarania.
Egzekucja z nieruchomości
Przybicie i przysądzenie własności
Wierzyciel składając wniosek o wszczęcie egzekucji może domagać się jej skierowania do wszystkich składników majątku dłużnika. Jeśli dłużnik posiada nieruchomość, ta również może zostać zajęta przez komornika. Po zajęciu nieruchomości komornik dokonuje opisu i oszacowania nieruchomości, co umożliwia ustalenie ceny nieruchomości. Następnie następuje licytacja nieruchomości po jej uprzednim obwieszczeniu. Niemniej jednak licytant, który zaofiarował najwyższą cenę nie nabywa automatycznie nieruchomość. Musi on bowiem uzyskać przybicie, a następnie Sąd musi wydać postanowienie o przysądzeniu własności.
Kontrola podatkowa
Podstawowe zagadnienia
Zgodnie z ordynacją podatkową, kontrola podatkowa ma na celu sprawdzenie czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Pojęcie przepisów podatkowych zostało zdefiniowane bardzo szeroko przez ordynację podatkową, co oznacza też bardzo szerokie rozumienie obowiązków, których zobowiązani są przestrzegać kontrolowani (np. obowiązki wynikające z prowadzenia ksiąg podatkowych, wystawiania faktur czy składania deklaracji podatkowych). Zatem kontrola podatkowa może dotyczyć różnych obszarów prawa podatkowe, wskutek czego warto wiedzieć kiedy i w jakim zakresie może być ona prowadzona.
Zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego
Obligatoryjne przesłanki rozwodu
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje, iż każdy z małżonków może żądać rozwodu gdy doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Są to obligatoryjne przesłanki rozwodu, które muszą wystąpić łącznie. Regulacje prawne jednak nie precyzują tych pojęć. To do Sądu będzie należała ocena czy w danej sytuacji pomiędzy małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Ocena ta będzie bazowała na weryfikacji czy pomiędzy małżonkami doszło zerwania więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej.
Udzielenie ulgi wobec dłużnika Funduszu alimentacyjnego
Czy jest możliwe?
Osoby upoważnione do otrzymywania alimentów, których jednak nie otrzymują wskutek bezskuteczności egzekucji, mogą liczyć na wsparcie z Funduszu alimentacyjnego. W takiej sytuacji, wobec uprawnionego będą wypłacane świadczenia z Funduszu, które będą przysługiwać do wysokości bieżąco ustalony alimentów, niemniej jednak nie wyższej niż 500,00 zł miesięcznie. Powyższe nie oznacza jednak, iż dłużnik alimentacyjny nie jest zobowiązany do zwrotu wypłaconych świadczeń alimentacyjny, bowiem należności wypłacone z Funduszu alimentacyjnego wraz z odsetkami będą podlegały ściągnięciu w drodze egzekucji. Jednakże dłużnik posiada możliwość odroczenia płatności, rozłożenia jej na raty, a nawet umorzenia zadłużenia.
Utrata tytułu wykonawczego
Jak ponownie uzyskać tytuł wykonawczy ?
Tytuł wykonawczy jest dokumentem urzędowym, który uprawnia wierzyciela do prowadzenia postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi. Dla przykładu może to być wyrok wydany przez Sąd, który został zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Niemniej jednak, tytuł wykonawczy może ulec zagubieni bądź zniszczeniu. Taka sytuacja może być dalece problematyczna, gdy tytuł wykonawczy będzie niezbędny do wszczęcia postępowania egzekucyjnego (np. gdy ojciec przestał płacić alimenty). Dlatego też polski ustawodawca przewidział instytucję ponownego wydania tytułu wykonawczego w miejsce utraconego. Czytaj dalej