Przeciwko komu powinno być wszczęte postępowanie egzekucyjne z wyroku pauliańskiego?
Wyrok pauliański a postępowanie egzekucyjne
Skarga pauliańska to instytucja prawa cywilnego, uregulowana w art. 527–534 Kodeksu cywilnego, mająca na celu ochronę wierzycieli przed działaniami dłużników zmierzającymi do pokrzywdzenia ich interesów poprzez wyzbywanie się majątku. Jest to złożona instytucja prawna, której praktyczne zastosowanie często rodzi trudności interpretacyjne. Jednym z kluczowych zagadnień jest sposób realizacji roszczeń wierzyciela po uwzględnieniu skargi przez sąd, w szczególności kto powinien być dłużnikiem w postępowaniu egzekucyjnym, a więc czy dłużnik główny czy dłużnik pauliański?
Zgoda małżonka na dokonanie czynności prawnej
Kiedy konieczna jest zgoda małżonka na dokonanie czynności prawnej?
W polskim prawie rodzinnym zgoda małżonka na dokonanie określonych czynności prawnych jest wymagana w celu ochrony majątku wspólnego małżonków. Zasady te reguluje art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który wprost wskazuje jakie czynności wymagają zgody małżonka na ich dokonanie, a także zasady, formę zgody oraz czas, w którym winna zostać udzielona.
Zasady zaskarżenia wyroku w postępowaniu cywilny
Apelacja w postępowaniu cywilnym
Apelacja w postępowaniu cywilnym jest wyrazem zasady dwuinstancyjności postępowania sądowego, gwarantowanej przez Konstytucję RP. Jest to bowiem środek odwoławczy, który umożliwia stronie niezadowolonej z wyroku sądu pierwszej instancji zaskarżenie tego orzeczenia przed sądem wyższej instancji. W następstwie złożenia apelacji, niezadowolona strona uzyskuje możliwość kontroli i ponownego merytorycznego rozpoznania sprawy przez sąd wyższego rzędu. Jakie są podstawowe zasady złożenia postępowania apelacyjnego i samego zaskarżenia wyroku sądu I instancji?
Recydywa a zatarcie skazania
Czy zatarcie skazania ma wpływ na możliwość orzeczenia recydywy wobec sprawcy?
Recydywa, czyli powrót do przestępstwa, jest uwzględniana przez sąd przy wymierzaniu kary, gdy sprawca popełnia kolejne przestępstwo w określonym czasie po odbyciu kary za wcześniejsze przestępstwo. Zgodnie z art. 64 § 1 Kodeksu karnego, jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Co zatem jeśli uprzednie przestępstwo uległo zatarciu? Czy w takim przypadku sąd może skorzystać z instytucji recydywy?
Uzupełniający dział spadku
Kiedy jest możliwy?
W postępowaniach o dział spadkowy nie rzadko zdarza się, że spadkobiercy decydują się umową na podział części masy spadkowej, bądź występuje przypadek, gdy wskutek różnych okoliczności jakiś składnik majątku zostaje pominięty. W takiej sytuacji spadkobiercy mogą dokonać uzupełniającego działu spadku. Może być on przeprowadzony zarówno w drodze umowy między spadkobiercami, jak i na mocy orzeczenia sądu.
Czym jest wynik kontroli celno – skarbowej?
Wynik kontroli celno – skarbowej jako dokument kończący kontrolę
Wynik kontroli celno-skarbowej to dokument kończący kontrolę prowadzoną przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w zakresie przestrzegania przepisów prawa podatkowego. Jego doręczenie formalnie zamyka postępowanie kontrolne i może prowadzić do dalszych działań, takich jak złożenie korekty deklaracji lub wszczęcie postępowania podatkowego. Jest to więc kluczowy dokument, który może znacząco wpływać na sytuację podatnika, w zakresie jego rozliczenia z fiskusem.
Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci a dziedziczenie
Podstawowe informacje
Przy obliczaniu wysokości zachowku oraz tzw. schedy spadkowej podczas sprawy o dział spadku, regułą jest że darowizny dokonane przez spadkodawcę na rzecz najbliższych wchodzą w skład podstawy do ich obliczenia (z wyjątkami przewidzianymi przez Kodeks cywilny). Niemniej jednak od tej zasady jest wyjątek uregulowany przez prawo bankowego. W przypadku bowiem tzw. dyspozycji wkładem na wypadek śmierci (zwanej również zapisem bankowym), kwota wypłacona spadkobiercy nie będzie wchodziła w skład postawy do obliczenia zachowku oraz wysokości schedy spadkowej. Czym zatem jest dyspozycja wkładem na wypadek śmierci?
Usiłowanie a czynny żal
Możliwość odstąpienia od wymierzenia kary
Usiłowanie jest jedną z formą stadialnych przestępstwa. Jego istotą jest zachowanie sprawy zmierzającego bezpośrednio do zrealizowania znamion czynu zabronionego, jednak dokonanie tego czynu nie następuje. Zgodnie z Kodeksem karny usiłowanie może przybrać postać zarówno usiłowania udolnego jak i nieudolnego. Co istotne sąd wymierza karę za usiłowanie w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa (a zatem dla przykładu usiłowanie zabójstwa może być karane tak samo jak dokonanie zabójstwa) Czy jednak sprawca usiłowania może w jakikolwiek sposób uwolnić się od odpowiedzialności karnej?
Zwolnienie z podatku PCC od udzielonej pożyczki
Warunki skorzystania ze zwolnienia
Zgodnie z art. 720 Kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. W przypadku zaś gdy pożyczka nie została udzielona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (a tj. przez bank bądź inną instytucję pożyczkową) koniecznym będzie zapłata podatku od czynności cywilno prawnych z tytułu udzielonej pożyczki. Niemniej jednak przepisy prawne przewidują zwolnienie z podatku PCC od umowy pożyczki po spełnieniu warunków ustawowych.
Lokal samodzielny
Jakie przesłanki warunkują samodzielność lokalu?
W ustawie o prawie własności lokali, ustawodawca wprost przyznał odrębnym lokalom, czyli częściom budynków trwale z gruntem związanych, status nieruchomości. Niemniej jednak jeżeli ma być ustanowione odrębne prawo własności lokalu, musi być on tzw. lokalem samodzielnym. A zatem aby możliwym była sprzedaż odrębnych mieszkań przez dewelopera, musi on w pierwszej kolejności ustalić ich samodzielność. Aby jednak lokal uzyskał statut samodzielności muszą zostać spełnione przesłanki ustawowe.