Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci a dziedziczenie

Podstawowe informacje

Przy obliczaniu wysokości zachowku oraz tzw. schedy spadkowej podczas sprawy o dział spadku, regułą jest że darowizny dokonane przez spadkodawcę na rzecz najbliższych wchodzą w skład podstawy do ich obliczenia (z wyjątkami przewidzianymi przez Kodeks cywilny). Niemniej jednak od tej zasady jest wyjątek uregulowany przez prawo bankowego. W przypadku bowiem tzw. dyspozycji wkładem na wypadek śmierci (zwanej również zapisem bankowym), kwota wypłacona spadkobiercy nie będzie wchodziła w skład postawy do obliczenia zachowku oraz wysokości schedy spadkowej. Czym zatem jest dyspozycja wkładem na wypadek śmierci?

Czytaj dalej

Usiłowanie a czynny żal

Możliwość odstąpienia od wymierzenia kary

Usiłowanie jest jedną z formą stadialnych przestępstwa. Jego istotą jest zachowanie sprawy zmierzającego bezpośrednio do zrealizowania znamion czynu zabronionego, jednak dokonanie tego czynu nie następuje. Zgodnie z Kodeksem karny usiłowanie może przybrać postać zarówno usiłowania udolnego jak i nieudolnego. Co istotne sąd wymierza karę za usiłowanie w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa (a zatem dla przykładu usiłowanie zabójstwa może być karane tak samo jak dokonanie zabójstwa) Czy jednak sprawca usiłowania może w jakikolwiek sposób uwolnić się od odpowiedzialności karnej?

Czytaj dalej

Zwolnienie z podatku PCC od udzielonej pożyczki

Warunki skorzystania ze zwolnienia

Zgodnie z art. 720 Kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. W przypadku zaś gdy pożyczka nie została udzielona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (a tj. przez bank bądź inną instytucję pożyczkową) koniecznym będzie zapłata podatku od czynności cywilno prawnych z tytułu udzielonej pożyczki. Niemniej jednak przepisy prawne przewidują zwolnienie z podatku PCC od umowy pożyczki po spełnieniu warunków ustawowych.

Czytaj dalej

Lokal samodzielny

Jakie przesłanki warunkują samodzielność lokalu?

W ustawie o prawie własności lokali, ustawodawca wprost przyznał odrębnym lokalom, czyli częściom budynków trwale z gruntem związanych, status nieruchomości. Niemniej jednak jeżeli  ma być ustanowione odrębne prawo własności lokalu, musi być on tzw. lokalem samodzielnym. A zatem aby możliwym była sprzedaż odrębnych mieszkań przez dewelopera, musi on w pierwszej kolejności ustalić ich samodzielność. Aby jednak lokal uzyskał statut samodzielności muszą zostać spełnione przesłanki ustawowe.

Czytaj dalej

Jak dokonać podziału majątku wspólnego małżonków? cz. II

Warunki formalne

W poprzednim wpisie wskazałem jakie składniki majątkowe małżonków będą podlegały podziałowi (a zatem w istocie co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków). W niniejszym zaś artykule skupię się na kwestiach formalnych. W polskim porządku prawnym istnieją dwa sposoby podziału majątku  umowny podział majątku oraz sądowy podział majątku wspólnego, kończący się wydaniem postanowieniem o podział majątku wspólnego lub będący częścią wyroku rozwodowego.

Czytaj dalej

Jak dokonać podziału majątku wspólnego małżonków? cz. I

Co wchodzi w skład majątku wspólnego?

Na samym wstępie należy wskazać, że zarówno pod względem faktycznym jak i prawnym sprawa o podział majątku wspólnego jest jedną z najbardziej skomplikowanych tzw. spraw działowych w polskim porządku prawnym. Z tego względu co do zasady podział majątku wspólnego jest sprawą dłuższą oraz bardziej skomplikowaną, aniżeli sama sprawa rozwodowa. W tego typu sprawa  w pierwszej kolejności koniecznym jest określenie tego co wchodzi w skład majątku wspólnego (i będzie podlegało podziałowi), a co do osobistego każdego z małżonków, o czym poniżej.

Czytaj dalej

Zasady łączenia kar cz. II

Wyrok łączny

W poprzednim artykule przedstawiłem artykule przedstawiłem materialno prawne aspekty łączenia kar. Jak już wskazałem w poprzednim artykule, kara łączna może zostać wyrzeczona w jednym wyroku, obejmującym kilka przestępstw skazanego, bądź w tzw. wyroku łącznym, gdy sprawca został skazany kilkoma wyrokami.  W niniejszym artykule pochylę się nad drugim przypadkiem oraz kwestiami proceduralnymi związanymi z wydaniem wyroku łącznego.

Czytaj dalej

Zasady łączenia kar cz. I

Przesłanki oraz wymiar kary łącznej

Polski Kodeks karny przewiduje instytucje tzw. kary łącznej. Może ona zostać zastosowana w ściśle określonych sytuacji unormowanej w przepisach Kodeksu karnego. W istocie może zostać ona wyrzeczona w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy sprawca kilku przestępstw jest skazany za wszystkie jednym wyrokiem. Po drugie zaś w tzw. wyroku łącznym, w którym sąd wymierza się karę łączną w oparciu o kary jednostkowe orzeczone za poszczególne czyny w wyrokach skazujących. Niemniej jednak jak łączy się kary w obu przypadkach? Czy jest to obwarowane jakimikolwiek przesłankami? O tym poniżej.

Czytaj dalej

Niegodność dziedziczenia

Jakie są przesłanki oraz skutki niegodności dziedziczenia?

Niegodność dziedziczenia powoduje pozbawienie prawa do dziedziczenia, w tym również prawa do zachowku. U podstaw tej instytucji leżą względy etyczne, a przez to założenie, że osoba, która dopuściła się zachowań nagannych bądź nawet bezprawnych wobec spadkobiercy nie powinna po nim dziedziczyć. Jakie są natomiast przesłanki uznania kogoś za osobę niegodną dziedziczenia? Czy skutki uznania kogoś za niegodnego dziedziczenia występują z mocy prawa czy konieczna jest w takim przypadku jakakolwiek inicjatywa?

Czytaj dalej

Czy mogę żądać zwrotu kosztów naprawy kupionego samochodu od sprzedającego?

Obniżenie ceny

Chcąc kupić nowy samochód, pierwszym krokiem nas wszystkich jest przeglądanie stron z ogłoszeniami sprzedaży samochodu. Wyszukując określone ogłoszenie, oceniamy samochód wyłącznie wizualnie oraz na podstawie informacji zwartych w ogłoszeniu, bądź dodatkowo udzielonych podczas rozmowy z sprzedającym. Kolejnym krokiem jest udanie się do miejsca, gdzie znajduje się samochód. Następnie dokonujemy oględzin (również z użyciem diagnostyki na stacjach diagnostycznych, bądź z osobą, która profesjonalnie zajmuje się naprawą samochodów), a następne po pozytywnym wyniku dokonujemy jego zakupu. Niestety, mimo oględzin samochodu zdarzają się przypadki, że po pewnym czasie dochodzi do usterki samochodu, która jest bardzo kosztowna. Czy w takiej sytuacji prawo chroni kupującego i umożliwia mu odzyskanie poniesionych kosztów usunięcia usterek od sprzedającego?

Czytaj dalej