Wyrok łączny
W poprzednim artykule przedstawiłem artykule przedstawiłem materialno prawne aspekty łączenia kar. Jak już wskazałem w poprzednim artykule, kara łączna może zostać wyrzeczona w jednym wyroku, obejmującym kilka przestępstw skazanego, bądź w tzw. wyroku łącznym, gdy sprawca został skazany kilkoma wyrokami. W niniejszym artykule pochylę się nad drugim przypadkiem oraz kwestiami proceduralnymi związanymi z wydaniem wyroku łącznego.
Mając na względzie przedstawione w poprzednim artykule przesłanki łączenia kar, warunki do wydania wyroku łącznego zachodzą wówczas, gdy różnymi prawomocnymi wyrokami danej osobie wymierzono kary tego samego rodzaju lub inne podlegające połączeniu, za dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw.
Wyrok łączny może być wydany może być wydany przede wszystkim na wniosek. Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku o wydanie wyroku łącznego są skazany i prokurator. W przypadku gdy zachodzą warunki do wydania wyroku łącznego, a żadna z uprawnionych osób nie wystąpiła z wnioskiem w tym przedmiocie, sąd zobowiązany jest wydać wyrok łączny z urzędu
Wyrok łączny może być wydany wyłącznie po przeprowadzeniu rozprawy. Stawiennictwo osobiste skazanego na rozprawie nie jest obowiązkowe, ale należy go o jej terminie zawiadomić i jeśli jest pozbawiony wolności pouczyć go o możliwości jego doprowadzenia na rozprawę.
Jeżeli zachodzą warunki do orzeczenia kary łącznej w stosunku do osoby prawomocnie skazanej wyrokami różnych sądów, właściwy do wydania wyroku łącznego jest sąd, który wydał ostatni wyrok skazujący w pierwszej instancji, orzekający kary podlegające łączeniu. Natomiast jeśli w pierwszej instancji orzekały sądy różnego rzędu, wyrok łączny wydaje sąd wyższego rzędu. W razie zbiegu wyroków sądu powszechnego i szczególnego, o karze łącznej orzeka ten z sądów, który wymierzył karę surowszą podlegającą łączeniu.