Jedna działka, kilku właścicieli, co zrobić?

Zdarza się, że jedna działka staje się własnością kilku osób. Taki przypadek nazywany współwłasnością. Ma to często miejsce po przeprowadzeniu postępowania spadkowego. Co zrobić kiedy każda, (na przykład) z trzech osób ma własny pomysł na to co zrobić z działką? Z pomocą przychodzą nam przepisy regulujące stosunki pomiędzy współwłaścicielami. Jakie są możliwości? Jedną z możliwości jest podział fizyczny nieruchomości pomiędzy wszystkich współwłaścicieli, w taki sposób, aby każdy z nich otrzymał na wyłączną własność wydzielony kawałek działki.

Załóżmy, że trzech braci odziedziczyło jedną działkę, która ma 30 arów. Działka jest budowlana. Jeden z nich, chce budować na działce dom, drugi chciałby uzyskać pieniądze ze sprzedaży tej działki i kupić mieszkanie w mieście, a trzeci w ogóle nie chce się wypowiadać co do zaistniałej sytuacji twierdząc, że to tylko spowoduje konflikt w rodzinie.

W związku z powyższym, każdy z braci może wnieść do sądu sprawę o zniesienie współwłasności i domagać się podziału fizycznego działki, co w konsekwencji powinno doprowadzić do tego, że każdy z braci otrzyma na wyłączną własność jedną działkę o powierzchni 10 arów. Wtedy, każdy z braci już jako wyłączny właściciel swoje działki będzie mógł nią swobodnie rozporządzać. Pierwszy z braci będzie mógł rozpocząć budowę domu na swojej działce, drugi będzie mógł wystawić jak na sprzedaż, a trzeci nie będzie musiał robić nic.

Warto wspomnieć, iż drugi brat, który jest zainteresowany jedynie sprzedażą działki może na etapie postępowania sądowego porozumieć się z bratem, aby ten odkupił od niego jego część. Może to uczynić również po zakończeniu postępowania sądowego i sprzedać swoją działkę w obecności notariusza.

Powyższe rozwiązanie jest bardzo korzystne dla osób, które z różnych względów nie są w stanie porozumieć się co do przeznaczenia rzeczy wspólnej. Niejednokrotnie zdarza się, że w takich właśnie przypadkach jedna, niezdecydowana osoba, uniemożliwia pozostałym współwłaścicielom realizację swoich marzeń o budowie domu czy zakupie własnego mieszkania.

W razie pytań, zapraszam do kontaktu. Oferuję Państwu pomoc w odpowiednim przygotowaniu dokumentów oraz poprowadzeniu sprawy przed sądem, jeśli z różnych, często osobistych względów nie czujecie się Państwo na siłach samodzielnie uporać się z zaistniałą sytuacją.