Jakie przynosi konsekwencje dla wierzyciela oraz dłużnika?

Powszechnie panuje przekonanie, że uzyskanie orzeczenia sądowego, a następnie wszczęcie postępowania egzekucyjnego pozwala na szybkie odzyskanie należności. Niemniej jednak, nie zawsze powyższe porywa się to z rzeczywistością, albowiem dłużnicy skutecznie ukrywają swój majątek oraz „sztucznie” zaniżają otrzymywane wynagrodzenia. Warto bowiem pamiętać, że obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę jest kwotą wolną od egzekucji, przez co w istocie dłużnicy stają się wypłacalni. Co zaś dzieje się w przypadku niemożliwości wyegzekwowania jakichkolwiek należności od dłużnika jakie niesie to za sobą konsekwencje?

Postanowienie o umorzeniu egzekucji

Art. 824 § 1 pkt 3) wskazuje wprost, że w przypadku gdy jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. Przepis ten sankcjonuje instytucję tzw. bezskuteczności egzekucji. W takim przypadku komornik powinien umorzyć postępowanie egzekucyjne, jeśli w jego ocenie nie zostanie osiągnięty jego cel.

Komornik już po dokonaniu pierwszych czynności powinien dokonać weryfikacji, czy w istocie niemożliwym jest odzyskanie przez niego długu. Komornicy co do zasady uprzedzają wierzycieli o nieściągalności dłużnika, zobowiązując go do wskazania jakiegokolwiek składnika majątku, przez który może dojść do zaspokojenia roszczenia.

Konsekwencje

Warto wiedzieć, że umorzenie postępowania egzekucyjnego z uwagi na jego bezskuteczność, nie oznacza że dochodzi do umorzenia długu. Zobowiązanie bowiem dalej istnieje, zaś wierzyciel ma możliwość wszczęcia ponownie egzekucji. Co do zasady jednak wierzyciele nie występują natychmiastowo z wnioskiem o ponowne wszczęcie egzekucji, albowiem nie ma większych szans, że sytuacja finansowa dłużnika ulegała poprawie w nie długim odstępie czasu.

Niemniej jednak wierzyciel będzie zmuszony wszcząć egzekucję przed upływem terminu przedawnienia. Co do zasady dla roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu jest to okres wynoszący 6 lat. Bardzo istotnym jest to, że każde wszczęcie postępowania egzekucyjnego przerywa bieg przedawnienia roszczenia, zaś przedawnienie nie biegnie na nowo dopóki nie zostanie zakończone postępowanie egzekucyjne np. poprzez wydanie postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego.